V před světem uzavřeném klášteře Saint-Gilbert-Entre-les-Loups žije v poklidu a modlitbách dvacet mnichů. Ironií je, že společenství, které přijalo slib mlčení, se stalo proslulým pro svůj nádherný zpěv, jehož působení na posluchače je tak hluboké, že se mu přezdívá „krásné tajemství“. Až když je zavražděn známý sbormistr, brána kláštera se otevře a vpustí vrchního inspektora Armanda Gamache ze slavné quebecké Sureté, který zde objeví neklid ve zdánlivé harmonii a je nucen konfrontovat se i se svými vlastními démony. Před odhalením vraha, před obnovením míru musí vrchní inspektor nejprve zvážit božské i lidské a zacelit trhliny mezi nimi.
Opona
Curtain: Poirot’s Last Case
Kapitán Artur Hastings po dlouhých letech znovu přijíždí do sídla Styles, kde se odehrávala první kniha s Herculem Poirotem (Záhada na zámku Styles) a byl svědkem jeho úspěchu při řešení vraždy. Nyní se znovu jedná o vraždu, vlastně o několik vražd, páchaných tak rafinovaně a skrytě, že sám Velký detektiv v jednu chvíli říká, že se s takovým obratným zločincem za celou svou kariéru ještě nesetkal.
Kapitán Hastings, kromě upřímné snahy pomoci svému příteli v nesnadném pátrání, musí ještě řešit zhoršující se rodinné vztahy. Nevěří své dceři Judith a myslí si, že se dostala do špatné společnosti.
Přestože je Hercule Poirot v této knize již hodně zestárlý, jeho malé šedé buňky si stále drží svoji úroveň...
Ve Vlastním životopise Agatha Christie píše, že v prvních letech druhé světové války napsala dvě knihy, které byly po dokončení uloženy v trezoru s tím, že vyjdou až po její smrti – Christie se obávala, že zemře během náletů. Názvy sice neuvádí, ale je zřejmé, že mluví o Oponě s Herculem Poirotem a o Zapomenuté vraždě se slečnou Marplovou. (O tom, že Zapomenutá vražda mohla vzniknout později, pojednává John Curran v Utajených zápisnících Agathy Christie.)
Christie válku přežila a knihy s Poirotem i slečnou Marplovou vycházely dál. Poslední nová poirotovka Sloni mají paměť vyšla až v roce 1972. Christie v těch letech zřejmě stále počítala s tím, že Opona vyjde až po její smrti, ale nakladatel ji nakonec přesvědčil k dřívějšímu publikování. Argumentoval tím, že když se kniha objeví za jejího života, nikdo cizí nebude pokračovat s psaním poirotovských případů. Opona tak nakonec vyšla v září 1975, Christie zemřela v lednu 1976.
Velký rozdíl mezi dobou napsání a publikování působí určité komplikace. Podařilo se určit, že se Záhada na zámku Styles odehrává v roce 1917 (více v profilu knihy). Kniha Sloni mají paměť je zasazena na začátek 70. let, v Oponě je znát, že Poirot zestárnul. Nabízí se tedy, že se odehrává kolem roku 1975, kdy byla publikována. Některé detaily (např. existence trestu smrti, který byl přitom v Británii zrušen v 60. letech) však nesedí, takže se zdá, že zůstaly tak, jak je Christie napsala během války, aniž by se pak text výrazněji upravoval.
Box vydaný v roce 2020 obsahuje samostatné knihy: Záhadu na zámku Styles a Oponu.
Audiokniha
- Opona – čte Jaromír Meduna, vydaly agentura Kristián a Tympanum v roce 2017
TV adaptace
- Opona: Poirotův poslední případ, 2013 – závěrečná epizoda seriálu Hercule Poirot v hlavní roli s Davidem Suchetem