Jednoho dne se Poirot vrací z oběda a přede dveřmi svého bytu nachází rozzlobenou ženu, která se domáhá odpovědi, proč jí detektiv poslal dopis, v němž ji obviňuje z vraždy Barnabase Pandyho, o kterém nikdy neslyšela. Rovněž Poirot žádného Barnabase Pandyho nezná. O to větší šok zažije, když vejde do svého bytu a zjistí, že má návštěvu – muže, který prohlašuje, že dostal od Poirota dopis, ve kterém ho označuje za vraha Barnabase Pandyho… Kdo je posílá a proč? Mnohem důležitější však je, kdo je Barnabas Pandy, zda je mrtvý, a pokud ano, byl zabit? A dokáže Poirot nalézt odpovědi dřív, než se něčí život ocitne v ohrožení?
Nástrahy zubařského křesla
One, Two, Buckle My Shoe
Dokonce i Hercule Poirot musí jednou za půl roku podstoupit hrůznou zkušenost — návštěvu zubaře. Usedá tedy do křesla doktora Morleyho. Několik hodin po lékařské prohlídce volá Poirotovi inspektor Japp. Pana Morleyho totiž nalezli mrtvého. Sebevražda? Nikdo neví o žádném důvodu, který by ho k takovému činu mohl dohnat. Dentistova asistentka byla navíc odlákána pod falešnou záminkou z ordinace…



Ačkoli byly Nástrahy zubařského křesla vydány za druhé světové války, obsahují pouze letmé zmínky o Hitlerovi a Mussolinim. Agatha Christie ji zřejmě psala někdy v době těsně před německou invazí do Polska v září 1939. Tomu nasvědčují i narážky na fašistickou skupinu mládeže (jejímž předobrazem byla Britská fašistická unie, která se na počátku války rozpadla) a rozhovor Hercula Poirota se zubařem, při němž se druhý jmenovaný vyjadřuje poměrně pozitivně o belgickém králi Leopoldovi. Ten si vysloužil nepřátelský postoj svého vlastního národa i spojenců za svou bezpodmínečnou kapitulaci Němcům v roce 1940.
Kniha je jednou z těch, ve kterých Agatha Christie použila rýmovačku. Ta má jistou spojitost s dějem, jednotlivé rýmy jsou zároveň nadpisy kapitol.
TV adaptace
- Jedna, dva, má bota = Nástrahy zubařského křesla — v rámci TV seriálu Hercule Poirot (David Suchet v hlavní roli), 1992 = DVD Agatha Christie Poirot 19, Amercom 2009