Jednoho dne se Poirot vrací z oběda a přede dveřmi svého bytu nachází rozzlobenou ženu, která se domáhá odpovědi, proč jí detektiv poslal dopis, v němž ji obviňuje z vraždy Barnabase Pandyho, o kterém nikdy neslyšela. Rovněž Poirot žádného Barnabase Pandyho nezná. O to větší šok zažije, když vejde do svého bytu a zjistí, že má návštěvu – muže, který prohlašuje, že dostal od Poirota dopis, ve kterém ho označuje za vraha Barnabase Pandyho… Kdo je posílá a proč? Mnohem důležitější však je, kdo je Barnabas Pandy, zda je mrtvý, a pokud ano, byl zabit? A dokáže Poirot nalézt odpovědi dřív, než se něčí život ocitne v ohrožení?
Kapsa plná žita
A Pocket Full of Rye
Rex Fortescue je v kanceláři svého finančního impéria. Sekretářka mu přináší jeho oblíbený čaj. O chvíli později se Rex Fortescue svíjí v křečích a jeho poslední slova vrhají podezření na obsah čaje. Pitevní zpráva určila jako příčinu smrti otravu taxinem – alkaloidem, který se získává z tisu. Účinky taxinu se ale dostavují po jedné až třech hodinách. V čaji tedy nebyl. Inspektor Neele, který se případu ujímá, je zaskočen, když se dozví, že Fortescue žil se svou rodinou v domu U Tisu. Navíc měl mrtvý v kapse velké množství zrnek žita.







Podobně jako například Deset malých černoušků i Kapsa plná žita je pozoruhodná tím, že se děj knihy odvíjí od dětské říkanky. Agatha Christie věnovala tuto knihu muži jménem Bruce Ingram. Byl to vydavatel časopisu Sketch, kterému se líbil Poirot v Záhadě na zámku Styles a požádal mladou autorku o dvanáct příběhů s tímto belgickým detektivem. K příběhům (vydávaným od března 1923) vznikly i ilustrace, včetně Poirotova portrétu. Ten sice nebyl úplně podle představ stvořitelky slovutného Hercula, ale i tak patřil mezi nejzdařilejší podobizny, které se v dalších letech objevovaly na přebalech knih s Poirotem. Když došlo v roce 1924 k vydání zmíněných 12 povídek v knižní podobě (Poirotova pátrání), Agatha Christie dokonce trvala na tom, aby se na obalu objevila právě ilustrace ze Sketche.
Říkanka, podle níž se Kapsa plná žita odvíjí, figuruje i v dalších dvou příbězích Agathy Christie – v povídce Píseň o šestipenci ze sbírky Záhadné zmizení lorda Listerdalea a v poirotovské povídce Čtyřiadvacet černých kosů, zařazené do sbírky Královský rubín. Píseň o šestipenci je název říkanky (v českém překladu Kapsy plné žita jde o „píseň penízků“), čtyřiadvacet kosů figuruje v jednom verši.
Kniha vyšla v originále poprvé v roce 1953 – v době, kdy se příběhy slečny Marplové začínají objevovat častěji než dříve. V roce 1950 byla publikována Oznamuje se vražda, jen rok před Kapsou vyšla Smysluplná vražda.
Audiokniha
- Kapsa plná žita – čtou Růžena Merunková (promluvy slečny Marplové) a Otakar Brousek mladší, v roce 2022 vydaly Voxi audioknihy
TV zpracování a film
- Tajna čjnornych drozdov, 1983 — sovětská televizní adaptace, v roli slečny Marplové Ita Ever
- A Pocket Full of Rye, 1985 — britská televizní adaptace s Joan Hickson v hlavní roli
- Kapsa plná žita, 2008 — epizoda britského seriálu Slečna Marplová, v hlavní roli Julia McKenzie (první díl s toutou představitelkou poté, co Geraldine McEwan odešla do důchodu) = DVD Agatha Christie Marple 13, Amercom 2009