„Lámou se srdce,“ podtrhla si Lillian Dawsonová pečlivě v knize. „Láskyplné vztahy umírají.“
Ale umírají i lidé – a Lillian Dawsonovou najdou zavražděnou v trvalkovém záhonu Clary Morrowové, která ve Three Pines právě slaví svou první samostatnou výstavu. Zapadlá vesnice se díky shromáždění umělců i znalců umění proměnila načas ve svět, kde každý tah štětcem, každá stínohra hrají osudovou roli. Kde za každým úsměvem číhá úšklebek. A každý láskyplný vztah skrývá zlomené srdce. Vrchní inspektor Gamache příjíždí se svým týmem, aby odhalil pravdu. Co se však nabízí jejich očím: skutečnost, nebo jen světelný klam?
Schůzka se smrtí
Appointment with Death
V jeruzalémském hotelu vyslechne jednoho večera Hercule Poirot podivný rozhovor o chystané vraždě. V hotelu jsou ubytováni i Boyntonovi v čele s tyranizující matkou, která u sebe drží své potomky ocelovým poutem. Je tedy poněkud překvapující, když jim při výletu do Petry poskytne volnost a sama zůstane se svou nejmladší dcerou v kempu. Ještě větší překvapení nastane, když je paní Boyntonová večer nalezena mrtvá. Poirot se mezitím ocitá v jordánském Ammánu, kde navštíví plukovníka Carburyho, společného známého Poirota a plukovníka Race. Carbury se zmíní o smrti paní Boyntonové a vysloví domněnku, že má na její smrti podíl její rodina. Poirot se chystá zjistit, co se doopravdy stalo.




Jeden z exotických románů – Schůzka se smrtí – obstál v silné konkurenci knih Agathy Christie z jejího nejplodnějšího období zřejmě především díky zasazení děje do přitažlivého prostředí starověkého sídla Petra a postavě paní Boyntonové, možná nejpřesvědčivější záporné postavě z celého díla Královny detektivek. Zatímco jiní autoři by se nejspíš nechali zlákat kouzlem a zvláštní atmosférou Petry k sáhodlouhým popisům, Agatha Christie zůstává věrna svému stylu a omezuje se na několik krátkých, ale výstižných odstavců a téměř se nezmiňuje o historii tohoto místa, které poprvé navštívila v roce 1933 a nedlouho poté ho použila jako kulisu v jedné povídce ze souboru Parker Pyne zasahuje (1934, povídka časopisecky v čerevnci 1933). Kromě působivého vykreslení tyranické matky a jejích dětí se v knize setkáváme i se zajímavými psychologickými postřehy doktora Gerarda. Jeden z nich – o hluboké touze člověka být chápán a uznáván – může poskytnout příležitost zamyšlení se nad motivem Agathy Christie k jejímu zmizení v roce 1926.
Ve Schůzce se smrtí se setkáváme i s několika odkazy na jiná díla Královny zločinu: jedna z postav je nadšená ze setkání s mužem, který vyřešil případ známý z Vražd podle abecedy. Zajímavější zmínka však zřejmě padne v rozhovoru Nadine Boyntonové s Herculem Poirotem, ve kterém je řeč o „prospěšných“ vraždách ve spojení s případem Vraždy v Orient expresu.
Audiokniha
- Schůzka se smrtí – nezkrácená audiokniha v podání Růženy Merunkové, vydalo Tympanum v roce 2009
Divadlo
- Appointment with Death, 1945 – v ČR neuvedená adaptace učiněná samotnou Agathou Christie, ze hry byla vypuštěna postava Hercula Poirota
Komiks
- Rendez-vous avec la Mort, or. 2012 – adaptace Didier Quella-Guyot, ilustrace Marek, barvy Christophe Bouchard
TV adaptace a film
- Appointment with Death – americká televizní adaptace v rámci cyklu Danger, 1951
- Schůzka se smrtí – ameická filmová adaptace, v roli Poiorota Peter Ustinov, 1988
- Schůzka se smrtí – epizoda seriálu Hercule Poirot v hlavní roli s Davidem Suchetem, 2008 = DVD Agatha Christie Poirot 43, Amercom 2010
Doporučuje
